För dig som aktiv i Skellefteå skidklubb är det viktigt att tänka på:
  • Håll avstånd till varandra
  • Tvätta händerna ofta, använd gärna handsprit, undvik röra vid ansiktet eller ögonen
  • Stanna hemma om du känner minsta symptom
  • Testa dig gärna om du har symptom. Vid positivt svar för någon inom familjen stannar samtliga familjemedlemmar hemma från träningen minst 7 dagar oavsett om man har symptom eller inte.
  • Tillsvidare tränar vi som vanligt, vi är i huvudsak utomhus.
  • Undvik så långt det är möjligt att gå in, åk hem direkt efter träningspasset och duscha hemma.
  • Tränarna/ledarna ansvarar för att lägga upp träningspasset så att trängsel kan undvikas. Alla aktiva och föräldrar har dock ett individuellt ansvar att under hela träningspasset hålla avstånden till varandra. Påminn gärna varandra om detta.
  • Vi ser gärna att ni meddelar ledare/tränare om ni bekräftas med Covid-19. Detta är inget krav utan frivilligt. Föreningen kommer inte att sprida informationen vidare. Informationen underlättar för oss i hur vi ska anpassa oss till Covid-19 i vår verksamhet.
Tillsammans kan vi hjälpas åt att förhindra smittspridning inom vår förening.
Styrelsen